Szafa wnękowa – ciekawe przykłady wykorzystania

Szafa wnękowa to obecnie jeden z ważniejszych mebli w procesie projektowania wykończenia wnętrz. Już od wielu lat jest coraz chętniej wybieranych przez klientów – zarówno do pomieszczeń mieszkalnych jak i do lokali biurowych. Szafy wnękowe coraz częściej zastępują szafy stojące, które oferują znacznie mniej miejsca, niż szafy wykonywane na zamówienie. Szafy wnękowe są dopasowywane do konkretnego pomieszczenia / wnęki – dzięki temu możemy wykorzystać w 100% dostępną przestrzeń. Tego typu szafą można zabudować nietypowe wnęki: na poddaszu (również ze skosami), pod schodami czy w narożniku. Wykorzystanie szafy wnękowej pozwala utrzymać większy porządek, a także ukryć to, czego nie chcemy pokazywać. Szafa wnękowa umożliwia dostosowania jej wnętrza do indywidualnych preferencji klienta.

Źródło: http://www.klmzabudowy.pl oraz https://cienkusz.com.pl

Źródło: http://jfm-furniture.pl/szafy-wnekowe

Budowa szafy wnękowej

Typowe szafy, które budowane są we wnękach składaj się z drzwi, ścianek bocznych (jest to uzależnione od projektu szafy i rodzaju wnęki), zabudowy wewnętrznej, która jest dostosowana do wymagań klienta. Drzwi do takiej szafy mogą być osadzone na systemie przesuwnym, składanym lub uchylnym. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są systemy przesuwne. Systemy przesuwne drzwi nie potrzebują dodatkowej przestrzeni przy ich otwieraniu, poprzez to idealnie sprawdzają się wąskich korytarzy czy szafy wnękowe do garderób.

Źródło: http://jfm-furniture.pl oraz http://komandor.pl

Ciężar drzwi szafy wnękowej jest oparty na wózkach jezdnych, które są ukryte w środku ramiaka. Do poprawnego działania systemu wymagane jest ciężar pojedynczego skrzydła nie przekraczał wagi 60 kg. Szerokość pojedynczego skrzydła drzwi powinna być zawarta w przedziale 0,45-1,2 m. Grubość drzwi jest uzależniona od rodzaju materiału. Jeśli zostanie zastosowane lustro to grubość skrzydła wynosi około 4mm. W przypadku zastosowania płyty laminowanej, która jest znacznie lżejsza – grubość drzwi oscyluje w przedziale 10-18 mm. To rozwiązania posiada jedną wadę: w chwili otwarcia jednego ze skrzydeł nie mamy dostępu do drugiej części szafy. Tego problemu nie ma w przypadku zastosowania systemu drzwi składanych, które można podzielić na kilka mniejszych skrzydeł. Wysoki koszt okuć sprawia, iż nie są one zbyt często wybierane przez klientów. Drzwi otwierane w sposób tradycyjny sprawdzą się w miejscach, gdzie przed szafą jest dużo wolnej przestrzeni.

Rodzaje frontów

Fronty do szaf wnękowych wykonywane są różnego rodzaju materiałów. Należą do nich między innymi: płyty laminowane, wiórowe, drewnopodobne pokryte fornirem, maty naturalne (rattan i bambus), maty skóropodobnych, z różnego rodzaju szkła, luster oraz innych materiałów dostępnych na specjalne zamówienie. Ciekawe efekty uzyskamy łącząc dwa lub więcej materiałów w jednym skrzydle. Doskonałym przykładem jest połączenie płyty laminowanej i lustra lub połączenie forniru ze szkłem, które może posiadać nadruk.

Źródło: http://jfm-furniture.pl

Ciekawą koncepcją jest łączenie różnego rodzaju odcieni barw. Doskonale widać to na powyższych zdjęciach, gdzie odcień błyszczącej bieli zostaje przełamany przez różnego rodzaju odcienie zieleni i błękitu.

Jaką szafę wybrać do wnętrza tradycyjnego i nowoczesnego

We wnętrzach nowoczesnych lepiej komponują się szafy wnękowe z frontami lakierowanymi i szklanymi (lacomaty, lacobele). Kolejną zasadą jest stosowanie motywu (koloru) przewodniego, który będzie komponował się z kolorystyką ścian. Kolor przewodni warto przełamać różnego rodzaju wstawkami lub innymi elementami ozdobnymi. W zależności od projektu – szafa wnękowa powinna być jak mniej zauważalna, lub mocno akcentować swoją obecność. W bardziej tradycyjnych i rustykalnych pomieszczeniach – sugeruje zastosowanie frontów: drewnianych, rattanowych, bambusowych. Kolorystyka frontów powinna nawiązywać do odcieni naturalnego drewna. Moce i jaskrawe kolory nie będą dobrze wyglądały.

Szafy wnękowe do nowoczesnych pomieszczeń – źródło: http://jfm-furniture.pl

Szafy wnękowe do pomieszczeń utrzymanych w klasycznej konwencji – źródło: http://jfm-furniture.pl

Wnętrze szafy wnękowej

Wnętrze szafy wnękowej jest najważniejszym elementem całej zabudowy meblowej. Dowolność projektowa sprawia, iż szafy wnękowe przewyższają tradycyjne rozwiązania. Szafa wnękowa może zostać wyposażona w:

 • tradycyjne półki,
 • wewnętrzne i zewnętrzne szuflady,
 • koszyki na bieliznę,
 • wieszaki (drążki) do powieszenia ubrań,
 • specjalne wysuwane moduły na krawaty, paski, buty i zegarki.

Rozłożenie wyżej wymienionych elementów jest dowolne. Rozmiary i wysokości półek są dostosowane do ich przyszłego przeznaczenia. Dzięki łączeniu różnych elementów, uzyskujemy idealną i pojemną szafę, która pomieści znacznie więcej rzeczy niż tradycyjna szafa dostępna w sklepie. Na dodatek dostęp do wszystkich ubrań jest szybki. Modułowa segregacja ubrań umożliwia utrzymanie porządku wewnątrz szafy.

Źródło: http://czasnawnetrze.pl

Źródło: http://www.interio24.pl/szafy-wnekowe-zabudowy/

Źródło: http://mebluk.pl/index.php/szafy-wnekowe-i-garderoby/

Źródło: http://jfm-furniture.pl

Sypialnia to nie jedyne miejsce wykorzystania szaf wnękowych. Doskonale sprawdzą się w innych pomieszczeniach domowych: kuchnia, spiżarnia. Również doskonale sprawdzają się w lokalach biurowych.

4 thoughts on “Szafa wnękowa – ciekawe przykłady wykorzystania

 1. Ola

  Ciekawy wpis. Mam pytanie. Czy lepiej stosować drzwi przesuwne w szafie czy te składane? Pytam się gdyż jestem przed remontem i będę zamawiała szafy wnękowe.

  1. admin Post author

   To wszystko zależy od pomieszczenia gdzie ma się znaleźć taka szafa. Wygodniej (łatwiej) się otwiera drzwi oparte o system przesuwny. Natomiast takie rozwiązanie ma jeden minus (nie masz dostępu do całej powierzchni szafy jednocześnie). Natomiast z praktyki wiem, że nie jest to kłopotem. Osobiście wybrałbym system przesuwny – na pewno będzie trwalszy i mniej zawodny w użytkowaniu.

 2. Alina

  Ciekawy wpis. Mam pytanie, czy może możesz podać przybliżoną cenę szafy wnękowej. Wymiary 3 metry – wysokość około 2,5 metra?

  1. admin Post author

   Witaj. Zadałaś bardzo trudne pytanie. Koszt szafy wnękowej można wyliczać z metra bieżącego. Lecz taki uproszczenie nie prowadzi do niczego dobrego. Na koszt całego mebla wpływa: rodzaj wybranych materiałów zewnętrznych – drzwi wykonane z forniru na pewno zwiększą koszt. Drugi element to wnętrze szafy. Wraz z doborem elementów typu: szuflady na krawaty, kosze, itp – cena rośnie. Dlatego nie mogę podać szacunkowej ceny za 1 metr bieżący mebla. Takie podejście było by mocno nie profesjonalne i zbliżone do wróżenia z fusów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *