Nowoczesny wystrój mieszkania i domu cz.1

Czym jest dla nas mieszkanie lub dom? To pytanie jest chyba najważniejszym wyznacznikiem jego przyszłego wystroju wnętrz.

Nie każdy z nas ma te same preferencje związane z korzystaniem z pomieszczeń domowych. Możemy wyróżnić kilka grup osób, które będą miały inne oczekiwania:

 • rodziny z małymi dziećmi,
 • rodziny, które posiadają starsze dzieci,
 • osoby, które nie posiadają dzieci.

Każda z tych grup będzie wykorzystywała pomieszczenia domowe w odmienny sposób. Również będzie inny nacisk na wykończenie pomieszczeń i ich codzienne wykorzystanie. W dzisiejszym wpisie omówimy wystrój wnętrz dla rodzin z małymi dziećmi. Następne grupy użytkowników mieszkań i domów będą sukcesywnie opisywane w kolejnych wpisach. Dlatego zachęcam do śledzenia bloga.

Rodzinny z małymi dziećmi będą nastawione na funkcjonalność i bezpieczeństwo wnętrz. Związane jest to z częstym przebywaniem domowników w mieszkaniu czy domu. Małe dzieci, większość czasu spędzają właśnie w domu. A co się, z tym wiąże również ich opiekunowie. Dlatego pokoje muszą być funkcjonalne i bezpieczne dla dzieci. Więc zacznijmy od pokoju dziecięcego, którego przykłady ilustrują poniższe zdjęcia.

Źródło: http://polki.pl

Źródło: http://polki.pl

Źródło: http://polki.pl

Powyższej mamy 3 koncepcję pokoju dziecięcego. Pierwsza z nich jest najbardziej uniwersalną wersją posiadającą szereg zalet. Pierwsza z nich to koszt zakupu mebli. Cena zakupu gotowego zestawu oraz wykonania ich na zamówienie będzie o wiele niższa niż w 2 pozostałych przypadkach. Proste kształty nie wymagają dużych nakładów pracy, które przekładają się na wyższą cenę.

Druga zaleta to ponadczasowość mebli. Rosnące dziecko, często zmienia swoje preferencje związane z ulubionymi bohaterami bajek i kolorystyką, która im towarzyszy. Wybierając drugą lub trzecią koncepcję musimy się liczyć z koniecznością wymiany mebli na nowe, w krótkim okresie czasu. Natomiast meble z przykładu pierwszego sprawdzą się u kilkuletniego dziecka, jak i nastolatka.

Oczywiście koncepcje mebli do pokoju dziecka, które są stylizowane wydają się bardziej interesujące. Jeśli możemy pozwolić sobie na ich częstszą wymianę to warto rozważyć taki wystrój wnętrza. Na pewno nasze dzieci będą z nich bardziej zadowolone.

Niezależnie od wybranej koncepcji należy zwrócić szczególną uwagę na funkcjonalność mebli domowych. Dzieci szybko powiększają swój arsenał zabawek i niezbędnych w ich mniemaniu dzieci. Dlatego lepiej sprawdzą się dedykowane meble do zabudowy, które umożliwią lepsze wykorzystanie dostępnej powierzchni pokoju. Projektując pokój dziecięcy należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 • miejsce do zabawy,
 • miejsce do odrabiania lekcji, malowania i innych prac manualnych,
 • miejsca na książki i inne przybory do nauki,
 • szaf na ubrania,
 • wygodnego łóżka do spania, które nierzadko jest centrum zabaw naszego dziecka.

W zależności od wielkości pokoju wygospodarowanie miejsca na te wszystkie elementy może być nie lada wyzwaniem – dlatego często jedynym rozwiązaniem są meble dziecięce wykonywane na wymiar.

Źródło: http://www.meble-viola.pl

Jeśli omówiliśmy już pokój dziecka, przejdźmy do pokoju rodziców i ich sypialni. Poniżej kilka ciekawych aranżacji.

Źródło: http://www.majkameble.pl

Źródło: http://www.urzadzamy.pl

Źródło: http://www.dobrzemieszkaj.pl

Źródło: http://przelom.pl

Pierwsze dnie koncepcje mebli do sypialni są przeznaczone do mieszkań lub domów, które posiadają duży metraż sypialni. Odcienie drewna są ponadczasowe i sprawdzają się zarówno w nowoczesnych jak i bardziej tradycyjnych stylistykach. W obydwu przypadkach zostały zastosowane szafy wnękowe, które pomieszczą znaczą ilość ubrań. Wykorzystanie przestrzeni nad łóżkiem w postaci podwieszanych szafek jest trafnym pomysłem, który umożliwia jeszcze lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Dwie następne aranżacje wnętrza sypialni są dedykowane do mieszkań w blokach. Mała sypialnia przy dobrej koncepcji rozplanowania mebli może być bardzo ciekawa i zarazem nie ustępować funkcjonalnością tym większym o znacznym metrażu. W obydwu przypadkach zostały wykorzystane meble na zamówienie. Dzięki temu udało się wykorzystać w 100% dostępne miejsce. Również walory estetyczne prezentowanych wnętrz są na wysokim poziomie i zapewnią komfortowy wypoczynek.

Trzecie pomieszczenie, które należy uwzględnić w naszych rozważaniach to salon. Jest on miejscem, w którym spotyka się cała rodzinna. Dla rodzin z dziećmi jest to miejsce zabaw z dziećmi, wieczornego wypoczynku rodziców a także nierzadko miejscem pracy.

Źródło: http://stronywnetrza.urzadzamy.pl

Źródło: http://ladnydom.pl

Jak widzimy na powyższych aranżacjach wnętrz – wystrój jest utrzymany w pogodnych i soczystych kolorach. Taka kolorystyka jest pożądana w pomieszczeniach, gdzie przebywają dzieci. Dzięki niej można szybko zamienić salon w miejsce doskonałej zabawy z dziećmi. Należy również zwrócić uwagę, że projektanci wnętrz postawili na welurowe wykończenie kanap. Jest on trwalsze od skóry – biorąc pod uwagę możliwości twórcze najmłodszych domowników.

Ostatnie pomieszczenia, których ciekawe aranżacje można przytoczyć to kuchnia i łazienka. Są one niezbędne w każdym domu. Poniżej przykłady ciekawych aranżacji kuchni i łazienek.

Źródło: http://jfm-furniture.pl/meble-kuchenne

Źródło: http://jfm-furniture.pl

Źródło: https://meble-do.pl/meble-kuchenne.html

Źródło: https://www.meblejarosz.info

Źródło: http://jfm-furniture.pl

Źródło: http://jfm-furniture.pl

Jak widzimy na powyższych aranżacjach kolory bieli są ponadczasowe i bardzo często wykorzystywane w tego rodzaju pomierzeniach. Najważniejszy powód to funkcjonalność i łatwość utrzymania pomieszczeń w czystości. Doskonały uzupełnieniem bieli jest zastosowanie stawek w ciemnych kolorach, które nadają doskonałego kontrastu i dopełniają całość aranżacji.

4 thoughts on “Nowoczesny wystrój mieszkania i domu cz.1

 1. Mariusz

  Bardzo ciekawy wpis. Sam zajmuje się projektowaniem wnętrz i często szukam inspiracji do swoich projektów. Dobra robota z tym zestawieniem różnych styli.

 2. Alina

  Ja mam pytanie odnośnie mebli na wymiar. Słyszałam różne opinię na ten temat, że są mniej funkcjonalne gdyż jeśli chcemy je zmienić to mamy dziury w ścianach i zniszczoną podłogę? Jak to jest naprawdę?

  1. admin Post author

   Witaj. Po pierwsze meble na wymiar są o wiele bardziej funkcjonalne. Jeśli chodzi o ich montaż – faktem jest, że są mocowane do ścian. Natomiast, jeśli zrobi to wyspecjalizowana ekipa montażowa – miejsc z kołkami montażowymi będzie naprawdę mało. Nawet jeśli będziesz chciała wymienić meble na inne – to poprzednie miejsca montażowe – przykryją nowe meble. Dlatego możesz śmiało zdecydować się na tego rodzaju meble.

 3. Pingback: Dom idealny dla rodziny z dziećmi i nie tylko – czyli nowoczesny wystrój mieszkania cz. 2 – Nowoczesne wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *