Meble na wymiar kontra tradycyjne zabudowy meblowe

W dzisiejszym wpisie postanowiliśmy przytoczyć przykłady dostępnych gotowych zestawów meblowych i zestawić je z meblami wykonywanymi na konkretny wymiar. W treści wpisu zastanowimy się czy można wyciągnąć jednoznaczną tezę, iż dana grupa mebli jest lepsza od innych w każdym przypadku?

Ponadto będziemy chcieli podać zalety i wady stosowania tych dwóch, różnych grup mebli.

Zacznijmy zatem od kuchni i mebli kuchennych. Zobaczymy jak w tym zestawieniu wypadną poszczególne grupy mebli. Konkurencja nie będzie łatwa. Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu. Musi odznaczać się dużą ergonomią i wygodą użytkowania. Dostęp do najważniejszych sprzętów kuchennych powinien być wygodny i szybki. W kuchni ważna jest liczba różnego rodzaju szuflad i szafek. To w nich mieszą się wszelkiego rodzaju sprzęty z kategorii małe AGD, talerze, szklanki, garnki, sztućce oraz produkty spożywcze. Dużo tego, więc w dobrze urządzonej kuchni będziemy potrzebowali sporą liczbę schowków rożnej wielkości. Zadanie się jeszcze bardziej komplikuje w przypadku małych mieszkań w blokach, gdzie powierzchnia kuchni rzadki przekracza 10m2.

Poniżej prezentujemy typowe zestawy gotowych mebli kuchennych.

Źródło: https://www.leroymerlin.pl

Źródło: https://www.leroymerlin.pl

Źródło: https://www.leroymerlin.pl

Źródło: https://www.leroymerlin.pl

Pierwsza rzecz, która rzuciłam nam się w oczy to szablonowość takich mebli kuchennych. Nie jest to duży minus. Bo każdy telewizor z wyglądu jest do siebie podobny i nikt z tego problemu nie robi. Lecz pojawia się pewien kłopot w przypadku mebli – jeśli meble są szablonowe to mogą pojawić się problemy w ich dopasowaniu do bryły kuchni. A to już jest duży minus. Jeśli chodzi o kolorystykę i wzornictwo to nasza ocena jest neutralna. Bierzemy pod uwagę, że są to meble stosunkowo niedrogie i producent musiał pójść na pewne kompromisy, aby uzyskać niższą cenę. Największy minus jaki zauważyliśmy analizując dostępne meble kuchenne to ilość dostępnego miejsca w szafkach. Na plus należy zaliczyć niską cenę tego rodzaju mebli do kuchni.

Zobaczmy jak na tle gotowych mebli kuchennych wypadną meble kuchenne wykonywane na konkretny wymiar – tzw. meble kuchenne na zamówienie.

Zestaw nr 1:

Źródło: http://jfm-furniture.pl

Źródło: http://jfm-furniture.pl

Źródło: http://jfm-furniture.pl

Analizując powyższy zestaw od razu mamy pierwsze skojarzenie. W tego rodzaju pomieszczeniu, gotowe meble kuchenne nie zdały by egzaminu. Po pierwsze nieregularne kształty ścian, znacznie wyższa wysokość kuchni niż w standardowym budownictwie. W tym wypadku znaczącą przewagę mają meble kuchenne wykonywane na wymiar. Drugi aspekt to idealne dopasowanie mebli kuchennych do dostępnej przestrzeni. Dzięki temu zabudowa meblowa pomieści znacznie więcej rzeczy niezbędnych w kuchni, niż w przypadku tradycyjnych mebli kuchennych. Oczywiście na duży plus należy zaliczyć oryginalne wzornictwo i jakość wykonania mebli kuchennych. Jak najbardziej wygrywają, w tym przypadku, meble wykonane na wymiar.

Zestaw nr 2:

Źródło: http://jfm-furniture.pl

Źródło: http://jfm-furniture.pl

Ten zestaw mebli kuchennych został idealnie dopasowany w wąską bryłę kuchni. Było to możliwe wykorzystując meble do zabudowy, które są coraz popularniejsze podczas urządzania kuchni. Zalety tego rozwiązania – meble kuchenne wykorzystują w 100% dostępną przestrzeń w kuchni. Widać to najlepiej na pierwszym zdjęciu (w zestawie nr 2), które prezentuje podwieszane szafki kuchenne. Są zamontowane na całej szerokości ściany i sięgają do samego sufitu. Jak najbardziej, taki zestaw, sprawdzi się w kuchni i będzie dobrze służył domownikom.

Zestaw nr 3:

Źródło: http://jfm-furniture.pl

Źródło: http://jfm-furniture.pl

Następny zestaw to klasyka gatunku. Idealnie śnieżna biel połączona z szafami wnękowymi. Jedynie ten zestaw mebli kuchennych można zestawić z gotowymi meblami. Natomiast i tak w tym przypadku ilość miejsca w szafkach jest o wiele większa niż w przypadku gotowych zestawów meblowych, które można było by zamontować w tego rodzaju kuchni. Dlatego przychylamy się do tezy, iż w kuchni za każdym razem lepiej sprawdzą się meble wykonywane na zamówienie. Nasza argumentacja opiera się o ilość miejsca w szafkach, ergonomię takich zabudów meblowych oraz ich wzornictwo.

Zestaw nr 4:

Źródło: http://jfm-furniture.pl

Źródło: http://jfm-furniture.pl

Ostatnie zestaw mebli kuchennych pokazujemy jako ciekawostkę. Z nim nie może równać się żaden dostępny w sklepach zestaw. Natomiast zawsze lubimy pokazywać unikalnej jakości meble – w tym przypadku kuchenne. Są one zawsze inspiracją dla naszych czytelników i każdy z nich może podpatrzyć w nich ciekawe elementy, które może zastosować w swoich aranżacjach.

W potyczce mebli kuchennych wygrały meble wykonywane pod konkretny wymiar. Kuchnia to specyficzne pomieszczenie w domu. Natomiast czy taki sam wynik zostanie osiągnięty w przypadku mebli do pokoi?

Zacznijmy może od mebli do salonu. Zestawimy ze sobą zestawy dostępnych mebli w ogólnodostępnej sprzedaży z meblami na wymiar.

Źródło: http://jfm-furniture.pl – meble pokojowe wykonane na konkretne zamówienie

Źródło: https://www.brw.com.pl – gotowe meble dostępne w sklepach

Źródło: https://www.brw.com.pl – gotowe meble dostępne w sklepach

Źródło: http://bim-meble.pl – gotowe meble dostępne w sklepach

Jak widzimy na powyższych przykładach – zabudowy meblowe do salonu dostępne w sklepach są bardzo zbliżone do tych, które można wykonać na wymiar. Obecnie popularna aranżacja salonu charakteryzuje się dużą ilością wolnej przestrzeni i minimalistyczną zabudową w meble. Dlatego bez problemu znajdziemy meble do salonu w sklepach meblowych. Dlatego uważamy, iż popularne zestawy meblowe doskonale sprawdzą się w każdym salonie.

Źródło: http://jfm-furniture.pl – meble dziecięce wykonane na konkretne zamówienie

Źródło: http://jfm-furniture.pl – meble dziecięce wykonane na konkretne zamówienie

Źródło: http://jfm-furniture.pl – meble dziecięce wykonane na konkretne zamówienie

Źródło: http://mebloweinspiracje.pl – gotowe zestawy mebli dziecięcych dostępne w sklepach

Źródło: http://www.mebleplus.info – gotowe zestawy mebli dziecięcych dostępne w sklepach

Źródło: http://regiodom.pl – meble do sypialni na zamówienie, przykład zastosowania paneli szklanych: https://cienkusz.com.pl/panele-szklane

Trochę inaczej będzie wyglądała sytuacja w domach jednorodzinnych, gdzie pokoje dziecięcy i sypialnie zlokalizowane są na poddaszu użytkowym. Zazwyczaj takie pokoje nie mają pełnej wysokości i wtedy lepszym rozwiązaniem są meble wykonywane na konkretny wymiar. Dzięki temu doskonale zagospodarujemy powierzchnię pomiędzy skosami.

Reasumują pojedynek pomiędzy meblami wykonywanymi na wymiar, a tymi dostępnymi w sklepach należy przyznać palmę zwycięstwa meblom wykonywanym pod konkretny wymiar. O wiele lepiej sprawdzają się w kuchniach i domach jednorodzinnych, gdzie występują skosy na poddaszach. Niekwestionowaną zaletą jest ich pojemność. Meble na wymiar oferują znacznie więcej miejsca na przechowywane rzeczy – zwłaszcza szafy wnękowe. Dlatego wygrywają meble na wymiar. Natomiast są sytuacje, w których można śmiało postawić na meble z salonów meblowych – doskonale sprawdzą się w salonie lub pokoju dziecięcym w bloku.

3 thoughts on “Meble na wymiar kontra tradycyjne zabudowy meblowe

  1. Marzena

    Często śledzę tego rodzaju blogi. Wasz od jakiegoś czasu. Przyznam się szczerze, iż wasze wpisy mają unikalny charakter. Częste zestawienia styli i koncepcji meblowych są naprawdę bardzo przydatne. Również zdjęcia są bardzo dobrej jakości. Oby tak dalej!

  2. Eryk Łagocki

    Ja zawsze wybierałem pojedyncze meble – jakoś ciężko było mi znaleźć ten idealny komplet. A sam wpis bardzo przyjemny, pozdrawiam 🙂

  3. Wolsztyńskie kuchnie

    Sama nazwa mówi – meble na wymiar umożliwiają dostosowanie ich do przestrzeni, czym znacznie zwiększa się ich funkcjonalność. Meble na wymiar sprawdzają się zwłaszcza w małych pomieszczeniach, np. niewielkich kuchniach, które trudno jest zaaranżować tak, aby były one przytulne i funkcjonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *