Małe mieszkanie – pomysły na aranżacje pomieszczeń

Nasze rozważania na temat aranżacji wnętrz chciałbym oprzeć na poniższych metrażach i rozkładach typowych mieszkań, które są dostępne na rynku.

Źródło: http://www.tanie-mieszkanie.pl

Dla osób z branży wybrane przykłady są za pewne oczywiste. Natomiast jestem winny wyjaśnienia tym, którzy nie zajmują się obrotem mieszkań lub ich aranżacją zawodowo. Wg raportu ze strony www.bankier.pl – najczęściej kupowane mieszkania zawierają się właśnie w przedziale 38m2 do 50m2. Drugi powód, dlaczego wybrałem tego rodzaju mieszkania – poziom trudności projektu. W dużych pomieszczeniach łatwiej zaprojektować i zagospodarować przestrzeń meblami i dodatkami. Natomiast posiadacze małych mieszkań muszą nierzadko iść na kompromisy, które nie powinny oznaczać gorszego wyglądu czy funkcjonalności pomieszczeń mieszkalnych.

W małych mieszkaniach – zazwyczaj jednopokojowych, typowy salon musi pełnić dodatkowo rolę sypialni, kącika zabaw dziecka i miejsca do pracy. Dlatego zaczniemy od mieszkania o metrażu 37m2.

Zacznijmy od łazienki – w tym przypadku to niecałe 5m2. Wg architekta (w pierwotnym projekcie) jest wanna, która w tak małym mieszkaniu niepotrzebnie będzie zajmowała miejsce. Wymiary takiej wanny to prawie 1,8m na 0,9 m. Stosują kabinę natryskową o wymiarach 0,9m x 0,9m zaoszczędzimy blisko 1m2 powierzchni łazienki. W to miejsce możemy wkomponować szafę wnękową, która będzie niezwykle przydatna w tak mały mieszkaniu. Przykład poniżej.

Źródło: http://jfm-furniture.pl

Taka zabudowa łazienki idealnie zagospodaruje małą przestrzeń, będzie przyjazna dla oka, a co najważniejsze bardzo funkcjonalna. Poniżej kolejna propozycja dla małej łazienki.

Źródło: http://www.mysprojekt.pl

https://cienkusz.com.pl

W drugim przypadku, również dostępne miejsce jest wykorzystane praktycznie w 100%. Na zdjęciu brakuje półek lub szafek, które są bardzo pomocne w utrzymaniu porządku.

Kolejnym i bardzo istotnym pomieszczeniem jest kuchnia – zwłaszcza w mieszkaniu o małym metrażu. Kuchnia nierzadko staje się drugim pokojem, w którym domownicy spędzają znaczną część czasu. Ciekawa koncepcja kuchni poniżej:

Źródło: http://www.mysprojekt.pl

W prezentowanym rozwiązaniu architekt wnętrz – bardzo umiejętnie zagospodarował dostępną przestrzeń. Oprócz tradycyjnej zabudowy zmalało się miejsce na wyspę, która jest bardzo funkcjonalnym elementem, zwłaszcza dla młodych rodziców, którzy dzięki takiemu rozwiązaniu mogą mieć przez większość czasu swoje dziecko na widoku.

Ostatni element mieszkania to salon, który musi spełniać wiele funkcji. Inne będą założenia dla osób, które nie posiadają dzieci, a inne w przypadku rodzin z dziećmi. Pierwszy przykład jest dedykowany dla par lub singli.

Źródło: http://jfm-furniture.pl/meble-pokojowe

W powyższym przykładzie nacisk został położy na wysoką jakość wykonania, nowoczesne wzornictwo oraz minimalizm. Połączanie bieli z delikatnymi wstawkami ciemniejszych odcieni zawsze daje doskonałe efekty. W tym przypadku zastosowano fornirowe wykończenie ścian (z delikatnym pasem w odcieniu bieli) oraz minimalistyczny stolik, który dopełnia całości.

Natomiast całkiem inne funkcje musi spełniać salon, w którym będą bawiły się dzieci.

Źródło: http://www.homelikeilike.com

Źródło: http://ladnydom.pl

Na pierwszy rzut oka zauważalne jest użycie innych materiałów wykończeniowych. Kanapa skórzana została zastąpiona innym rozwiązaniem, które jest bardziej odporne na zabawy dzieci. W pierwszym przypadku wypoczynek składa się z poduszek, które umożliwiają zdjęcie poszewki i jej wypranie. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie w przypadku małych dzieci. Drugi aspekt to rezygnacja z elementów wykończenia, które mogą ulec łatwemu uszkodzeniu – np forniry. Koszt ich wymiany jest znaczny, a perfekcyjna regeneracja praktycznie niemożliwa. Oczywiście istnieją kredki i mazaki, które pozwalają na maskowanie drobnych uszkodzeń. Trzeci aspekt to bezpieczeństwo najmłodszych domowników – należy unikać mebli o „ostrych” kantach. Oczywiście kolorystyka samego pomieszczenia też jest kompromisem – muszą być zawarte elementy, które będą atrakcyjne dla najmłodszych.

Drugie mieszkanie o większym metrażu posiada dodatkowy pokój, który umożliwia wydzielenie sypialni lub pokoju dziecka. Projekt takiego mieszkania będzie się różnił podejściem do przeznaczenia salonu. Jeśli zdecydujemy się wykorzystać dodatkowe pomieszczenie jako pokój dziecinny – przykłady poniżej.

Źródło: http://jfm-furniture.pl/meble-dzieciece

Możemy wtedy zagospodarować salon w sposób bardziej nowoczesny, który nie musi w tak znacznym stopniu uwzględniać potrzeb najmłodszych domowników. Natomiast warto podkreślić fakt, że dzieci i tak będą częstym gościem tego pomieszczenia, dlatego warto wybrać meble gwarantujące bezpieczeństwo najmniejszym domownikom.

5 thoughts on “Małe mieszkanie – pomysły na aranżacje pomieszczeń

  1. Anita

    Fajny wpis. Duży plus za zestawienie pomysłów z rzutami mieszkań. Sama bym u swoich dzieci dała takie rozwiązania jak na ostatnich zdjęciach 😉

  2. Michał

    Bardzo fajny wpis. Szczególnie dla młodych ludzi, którzy muszą iść na kompromisy mieszkaniowe. Kiedy kolejny wpis na blogu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *